322 Görüntülenme
Amelie izle (2001)
8.3 IMDB Puanı

Amelie izle (2001)

(Le fabuleux destin dAmélie Poulain, Amelie, O Fabuloso Destino de Amélie Poulain, Невероятната съдба на Амели Пулен, Amélie, El fabuloso destino de Amelie Poulain, Amélie z Montmartru, Den fabelagtige Amélie fra Montmartre, Amélie des Abbesses, Die fabelhafte Welt der Amelie, Αμελί, Amélie csodálatos élete, Il favoloso mondo di Amélie, Ameri, アメリ, Amelija iš Monmartro, Den fabelaktige Amélie fra Montmartre, Amelia, O Fabuloso Destino de Amélie, Амели, Чудесна судбина Амелије Пулен, Amélia, Amelie från Montmartre, 艾蜜莉的異想世界, Неймовірна доля Амелі Пулен, Амелі)
  • Yapım Yılı France
  • Yapım Şirketi Claudie Ossard Productions / Union Générale Cinématographique (UGC) / Victoires Productions / Tapioca Films / France 3 Cinéma / MMC Independent / Sofica Sofinergie 5 / Filmstiftung Nordrhein-Westfalen / Canal+
  • Film Süresi 2 saat 2 dakika
Oyuncular Audrey Tautou , Mathieu Kassovitz , Rufus , Lorella Cravotta , Serge Merlin , Jamel Debbouze , Clotilde Mollet , Claire Maurier , Isabelle Nanty , Dominique Pinon , Artus de Penguern , Yolande Moreau , Urbain Cancelier , Maurice Bénichou , Michel Robin
"Amelie izle", Jean-Pierre Jeunet tarafından yönetilen, Audrey Tautou'nun başrolünde yer aldığı bir Fransız romantik komedi filmidir.
Film, Amélie Poulain'in hikayesini anlatır. Amélie, Paris'te yaşayan sıradışı bir genç kadındır. Kendi başına büyüyen Amélie, çevresindeki insanlara yardım etmeyi ve onların hayatını daha iyi hale getirmeyi amaçlamaktadır. Bir gün, evinde bir kutu bulur ve kutudaki eşyaların sahibini aramaya başlar. Bu süreçte, çevresindeki insanlarla etkileşime girerek, onların hayatlarına dokunur ve kendi hayatını da değiştirir.
Film, renkli atmosferi, sıradışı karakterleri ve kurgusuyla dikkat çekmektedir. Amélie'nin masalsı dünyası, filmin romantik hikayesiyle birleşerek, izleyicilere keyifli bir deneyim sunmaktadır. "Amélie", Fransız sinemasının en ünlü yapıtlarından biri olarak kabul edilmektedir.