Henüz video eklenmemiş.
50 Görüntülenme
Baba 1 2 3 – The Godfather 1 2 3 izle seri (1972-1974-1990)
9.2 IMDB Puanı

Baba 1 2 3 – The Godfather 1 2 3 izle seri (1972-1974-1990)

(The Godfather, Kumbari, El padrino, Der Pate, De peetvader, O Poderoso Chefão, Кръстникът, Le parrain, El Padrino, Kum, Kmotr, Krstný Otec, Godfather, Al-arraab, Ristiisa, Kummisetä, Natlimama, O nonos, Ο νονός, A keresztapa, Guðfaðirinn, Pedar khandeh, Hasandak, Il padrino, Goddofâzâ, ゴッドファーザー, Krusttēvs, Krikštatėvis, Gudfaren, Ojciec chrzestny, O Padrinho, Nasul, Крёстный отец, Кум, Boter, Daeboo, Крестный отец, El padrí, Gudfadern, 教父, Baba, Хрещений батько, Mario Puzos The Godfather, Bố Già)
  • Yapım Yılı USA
  • Yapım Şirketi Paramount Pictures / Alfran Productions
  • Film Süresi 2 saat 55 dakika
Oyuncular Marlon Brando , Al Pacino , James Caan , Richard S. Castellano , Robert Duvall , Sterling Hayden , John Marley , Richard Conte , Al Lettieri , Diane Keaton , Abe Vigoda , Talia Shire , Gianni Russo , John Cazale , Rudy Bond
BABA SERİSİ
Baba serisi The Godfather isimli romanın 1969 yılında yayımlanmasının ardından üç film halinde 1972, 1974 ve 1990 yıllarında beyaz perde ile buluşan bir seri filmi olmuştur. Gene aynı isi“Baba Üçlemesi – The Godfather Üçlemesi”mle beyaz perdeye aktarılan ve Türkçe’ ye “Baba” olarak çevrilen film dünya genelinde büyük ilgi uyandırmıştır. Öyle ki dünya sinema literatürüne olarak girmiş bir seri filmi olarak karşımıza çıkmaktadır.
Genel Konu
Film Amerika’ da mafyalık durumlarının güçlendiği bir dönemde ortaya çıkmış aileye önem veren bir mafya filmi olarak ele alınmaktadır. Konu itibariyle New York’ ta yaşayan Sicilya kökenli Corleone Ailesi’ nin hayatını anlatmaktadır. Bu aile mafyalık ve suç oranlarının içine yerleşmiş bir geçmişi ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Serinin ilk filmi olan Baba 1 filminin konusunda Corleone Ailesi, uyuşturucu pazarına girmek ister. Bunun için verilen mücadelede suikasta uğramış olan Baba, ailedeki yerini oğulları arasında tercih yaparak birine vermeyi seçecektir. Baba 2 ve Baba 3’ de ailenin maceralarını anlatan hem aksiyon hem de duygusallık içeren ögelerdir.
Asıl Baba’ nın 3 oğlu ve bir kızı bulunmaktadır. En büyük oğlu olan Sonny, aşırı hırslı fakat bir o kadar da acele karar vermelerinin sonucu olarak ideal bir kişi değildir. İkinci oğlu olan Fredo kandırılmaya müsait bir yapısı olmasından kaynaklı olarak, babanın içten içe utandırdığı bir oğlu olarak iyi bir varis değildir. Bütün umut geleceğin ideal çocuğu olan Michael’ dedir. Fakat o ailenin karanlık geçmişinin içerisinde büyümemektedir. Zeki ve başarılı olmasının yanında 2. Dünya Savaşı kahramanı olmasından kaynaklı da vatansever bir kişidir. Ailenin en zeki ve geleceği parlak çocuğunu kendi elleri ile acımasızlaşacak ve kirli işlere bulaşarak bir mafya babasına dönüşecektir.   Baba Serisinde Vurgulanan Konular
Baba serisinde en önemli vurgu aile vurgusudur. Film serisinin konusu aileye önem vermektedir. Diğer bir konu ise göçmenliktir. Amerika’ nın hala günümüzde bile aşamadığı göçmenlik konusunu o dönemlerde ele alan film serisinde ince ve etkileyici bir biçimde işlenmiştir. İtalyan asıllı olan Corleone ailesi göçmen olarak geldikleri Amerika’ da tutunmaya çalışmaktadır. Bununla birlikte yaptığı her işte karşılarına çıkan göçmenleri zorlayıcı roller de oyunculara profesyonel bir şekilde yansıtılmıştır. Amerikan idealleri uğruna verilen savaşlarda göçmenlik meselesi aileyi epey zorlamaktadır. Hayata tutunma çabasının yanında üç seride de yer alan göçmenlik değerleri rolü ile verilen mücadele de gözler önüne getirilmektedir.
Aile kavramı ise, Baba serisinde bir başka tatta anlatılmaktadır. Bu sayede hem aile içinin korunması hem de çalışılan diğer mafya ailelerinin de korunup kollanması ile Baba filmi kendinden olanlara verilmesi gereken değeri gözler önüne sergilemektedir. Filmin asıl konusu ne iş yapıyorsan yap ailene asla sırt çevirme ve aileni her zaman kolladır.
Film içerdiği konular ve taşıdığı değerler neticesinde IMDB nin gelmiş geçmiş en iyi filmler sıralamasında yerini almıştır. Bu nedenle eski bir seri olmasına rağmen “Unutulmayan Filmler” kategorisinde günümüzde de hala rağbet görmektedir. Hiçbir zaman eskimeyecek ve her zaman nesilden nesile aktarılabilecek kültürel bir sinema mirası olarak yerini alacaktır.