47 Görüntülenme
Çağrı – The Message izle (1976)
8.9 IMDB Puanı

Çağrı – The Message izle (1976)

(The Message)
  • Yapım Yılı menşe ülkelerLibyaFasMısırSuudi Arabistan
  • Yapım Şirketi Filmco International Productions
  • Film Süresi Kast ekibi
Oyuncular Abdallah Gheith , Mona Wassef , Hamdy Gheith , Ali Achmed Taram , Mahmoud Said , Ahmed Marei , Mohamed Larbi , Ronald Chenery , Michael Godfrey , Mohammed Tawfik , Habib Ageli , George Camiller , Mounir Maasri , Bruno Barnabe , John Humphry , John Bennet , Mohamed Wafik , André Morell
6. yüzyılda Mekke. İslam tarihçilerinin Cahiliye Devri olarak anmaktan hoşlandıkları dönemdeyiz. Şehrin ileri gelenlerinin Mekke’yi köleliğin ve alkol, uyuşturucu gibi maddelerin pençesinde acımasızca yönettiği rivayet ediliyor. Kız çocukların yeni doğduklarında diri diri gömüldüklerinin anlatıldığı acımasız bir dönem. Böyle karanlık bir çağda, Hz. Cebrail tarafından ziyaret edilen Hz. Muhammed insanları tek bir Tanrı’ya tapmaya davet ediyor ve şehre hükmedenlerin vahşi metotlarına karşı çıkıyor.

Allah’tan inen bir ayet, peygamberin silaha sarılmasını ve Mekke ordularına karşı direnmesini emrediyor. Müslümanların ordusu tecrübesiz olduğu halde Bedir savaşını kazanıyor. Uhud savaşının ardındansa 10 yıllık bir barışa evet diyerek arada geçen süreyi İslam’ı yaymak için kullanıyorlar. Muhammed’in Allah’ın elçisi olduğu, Allah’tan başka tanrı olmadığı haberi Arap yarımadasını hızla katediyor.

En iyi müzik dalında Oscar’a aday olan Çağrı, Hz. Hamza rolündeki Anthony Quinn’in benzersiz oyunculuğu kadar, büyük bir prodüksiyon olması ve Hz. Muhammed’i göstermeden İslam’ın doğuş ve yayılışını anlatmadaki başarısıyla da tüm dünyadaki Müslümanların beğenisini toplamış bir yapım.